A o simbolici Sunca i Marsa u kvadratu, kroz natalne postavke.. 💛
Zar je tako teško shvatiti starijeg od sebe, svoga oca, prije svega? Jeste.
Kada kod natusa imamo ovakav upliv, onda ne samo da ne shvata svoga oca, nego ne prihvata niti jednu kritiku, niti jedan savjet, niti jednu riječ, već ima potrebu odmah da agresivno svoj stav brani, pa ulazi u sukobe, pa se svađa, pa se nadmeće, pa ima skrivenu, duboku potrebu, zapravo, samo da se dokaže kao važan, kao bitan, kao onaj ko vlada, a kome vlast nije data.
Pa se sukobljavaju svjetlost i borbenost u jednom biću, a potiču još od kad je genetskih predaka. Pa su ovo često ratnici, pa su borbeni, kroz genezu im se vuče potreba za dokazom njihovog postojanja, a često, skoro pa uvijek, je uopšte ne dobiju.
Ovaj arhetip se provlači kroz najfinije pore porodice, pa se sin sa ocem slagati neće, a često će kroz odrastanje doći i do verbalnog ili ne daj Bože fizičkog sukoba. Pa se razdvajaju, i nikada zapravo ne mogu zajednički jezik za komunikaciju pronaći…
A onda sutra sin postaje otac…
Pa doživi isto. I tako u nedogled, generacijama se prostire ovaj negativni upliv, i narušava normalnost porodice i bliskog oca i potomka.
I da li je iz ove pozicije kroz naše vjekovne pretke, nastala izreka da se otac uvijek više sa kćerkom slaže, a majka sa sinom – ne znam. Ali znam da je ovo jedan od najtežih arhetipova osobe koji se može pronaći u horoskopu.
Samim izazovom, naročito kada je kvadratom označen, konstantno kod osobe, a izričito kod muškaraca, dolazi do potrebe za dokazivanjem kroz posao, kroz ljubavne odnose, kroz bilo koji segment i sferu života.
Ova osoba ima potrebu da izrazi svoje mišljenje, koje ponekad i nije tačno, ali agresivno ga brani, agresivno se zalaže za isto. Te kao takvo, pokojni Mile Dupor je ovaj upliv smatrao jednim od najtežih za osvješćivanje, za rad na njemu, i prevazilaženje.
A kako osobi koja zapravo ima pritajenu agresiju i manjak razumijevanja objasniti da na taj način ruši sebe i sve oko sebe? Prouzrokuje bol svakome kome priđe, te svojom retorikom narušava svaku harmoniju.
Pa i kod ženskog natusa kada se pronađe ovakav upliv, i na koži lica i na vilici samoj prepoznaje se stav borbenosti – ne hrabrosti, već ratničke pobune. Kao da su svi preci u njoj usnili – i oni što su generali bili, i oni što poginuše, i što im se grob ne zna – prepoznaše se na licu te žene.
Pa ona bijesna, izričita u svojim namjerama, bez mogućnosti pomirenja, tjera svoj inat, svoj prkos, a zapravo svoj skriveni bol, svoju ranjivost, svoj prikriveni strah, pa i kukavičluk – brani oštrim crtama lica, i borama čeonim, kako je niko uhvatio ne bi.
Kako više nikada ne bi, kroz pretke, preživjela sve te silne borbe i ratove – ali ovaj put u sebi. Pa je lakše bijesna biti i mrziti cijeli svijet, nego raditi na sebi, da se taj isti upliv ne ispolji toliko.
I čuči u ovom liku sukob autoriteta i snage – pa kao uzrok često glavobolje.
A arhetip kaže da su ovdje sažete sve traume predaka, i najviše ispoljene. I kao takve, da se ne bi prenijele – moraju se pobijediti. Kako?
Djelovaće vam možda glupo, a možda naivno – i sama imam dejstvo slično, pa vam iz iskustva pričam:
Samokontrola, disciplina, red, rad i treniranje vlastitih živaca je jedini način.
Samokontrola se mora graditi godinama. Što je osoba starija – lakše će joj biti. Što je mlađa – teže. A naročito muškarci, momci, dječaci.
Reagovanje na mrzak pogled ne rješava se ovog upliva. Nego – hladna glava, umivena ledenom vodom. I kao takva – ne smije reagovati na prvu, nikada.
Na početku je teško, ne pitajte me kako znam.
Posle se naviknete. Jer promjenom negativnog upliva, mijenjate loše za još bolje nego dobro. Vjerujte mi.
Svaki pobijeđen negativan upliv dejstvuje kao bolji od najboljeg.
Disciplina kao način života. U svemu. U poslu. U ljubavnim odnosima. U prijateljskim odnosima. I distanca čim se osjetimo ugroženim. I čim krene da se budi agresija.
Red, rad i treniranje živaca – vlastitih – na ne-reagovanje na novo-nastalu situaciju gdje bi ranije dobili nervni slom!
Red – tako je moralo. Rad – tako će morati.
Treniranje.
Jedini način da se pobijedi ovaj negativni upliv generacija prije nas jeste da se mnogo vježba živčani sklop, i da se uz mukotrpan rad, tijelo i nervni sklop dovede u stanje mirnoće. Da kada se desi novo-nastala situacija, totalno dovedemo sebe do stanja ravnodušnosti. A onda ćemo svojim očima gledati i ljude koji su iznenađeni. Jer to su od svakoga očekivali – samo od nas nisu.
I to je onaj momenat kada ćete biti svjesni da ste se oslobodili ovog arhetipskog ponašanja usađenog kroz vašu genetiku. Koji je jako zlokoban. Jer što se duže prenosi, to je sakriveniji – i to se jače ispoljava.
A kada ga se vi oslobodite – sutra vaši potomci nikada neće imati sukob sa ocem, sa sinovima, sa bilo kojom figurom u životu. Jer će imati mirnoću, svijest i spremnost da se zaustave kada je potrebno.
I kao takvi, mnoga vrata i životna polja će im biti otvorena – koja vama ili vašim precima nisu bila, zbog zlokobne ćudi koja se vremenom tako slatko maskirala u pritajenu agresiju.
Koja – kada eksplodira – nije dobra ni za vaše zdravlje, ni za okolinu.
Drugi način, koji je dobro raditi paralelno sa treniranjem živaca, je treniranje fizičkog tijela. I na taj način se dodatno oslobađamo tenzije koja nam svakodnevno ulazi na razne načine u život. Te možemo lakše i um smiriti kada tijelo dovedemo u stanje umora od fizičkog treninga.
Samo – ne treba pretjerivati, da se ne bi povrijedili.
Ali svakako da će vam i to prijati, te dodatno pomoći.
Kada ovaj, izuzetno težak upliv pobijedite – vjerujte mi – slavićete novi rođendan. Jer više nema tog grča na licu, i te podmukle face koja vas može isprovocirati za sitnicu!
Autor Astrolog: Dragana Kovačević – Uranova Deca